2016

nagrody 563x353Prawie 60 osób otrzymało statuetki „Misericors” – „Miłosierny Sercem” oraz listy gratulacyjne sygnowane przez Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Przyznaje je co roku Caritas Diecezji Tarnowskiej. Trafiły one do wolontariuszy Caritas działających w parafiach, a także do przedstawicieli instytucji i firm, wspierających działalność tej kościelnej organizacji oraz do pracowników jednej z placówek Caritas.
Niedziela Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas. Tymczasem już w sobotę, 2 kwietnia, do kościoła parafialnego w Dąbrowie Tarnowskiej przyjechali wolontariusze Parafialnych Oddziałów Caritas z całej diecezji, przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas oraz pracownicy placówek Caritas i darczyńcy.


Uczestnicy uroczystości przeszli przez Bramę Miłosierdzia w kościele parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Biskup mówił w homilii, że jednym z najbardziej przekonujących sposobów głoszenia Ewangelii jest jej przepowiadanie połączone ze świadczeniem miłości dobroczynnej.
Jak dodał, we współczesnym świecie ofiarna służba nie wyznacza pierwszeństwa. „Przeciwnie – ten jest pierwszym, ten wyżej stoi, kto ma więcej: władzy, pieniędzy, koneksji; kto umie się wybić, jest bardziej asertywny, potrafi dla kariery poświęcić bardzo wiele a nawet wszystko. Vipowska kultura majętnych, zdrowych i wpływowych nie chce znać pojęcia służby, gdyż to ich poniża w ich oczach. Ilu spośród rządzących, sprawujących władzę, decydentów pamięta, że przełożeństwo jest służbą?” – pytał biskup.
Bp Jeż podkreślił, że Caritas to kościelna struktura, która za swój cel, posłannictwo i charyzmat stawia sobie realizowanie czynów caritas – czyli miłości uczynnej, skutecznej, praktycznej.
„Instytucjonalna Caritas patrzy szeroko otwartymi oczyma na ludzką biedę. I takiego patrzenia uczy innych. Ta bieda ma różne oblicza: bieda materialna, niezaradność, opuszczenie, bezdomność, wykluczenie, różnego rodzaju życiowe klęski, także dojmująca samotność. Caritas podejmuje te wyzwania, całą ich paletę. Drogi Caritas to drogi spotkania tego, który coś ofiaruje i tego, który otrzymuje. To swoiste sprzężenie zwrotne. Jest to zarazem wejście w koleiny Bożej drogi, przylgnięcie do miłości miłosiernej. To odkrywanie w drugim człowieku, biednym, bezdomnym, upośledzonym, chorym oblicza samego Chrystusa” – dodał.
O ludziach Caritas bp Jeż mówił, że to potężna armia, która ma wyobraźnię miłosierdzia, współczujące serca i ręce gotowe do pracy. Ordynariusz diecezji dziękował pracownikom i wolontariuszom Caritas.
Po zakończeniu Eucharystii zostali wyróżnieni ludzie Caritas. Lista nagrodzonych tutaj: http://rdn.pl/?p=47542

Ewa Biedroń

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama