2016

Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie – znajdujący się przy ul. Westwalewicza 6 – jest gospodarzem niezwykłej wystawy, będącej owocem prawie czteroletniej pracy młodzieży pod wprawnym okiem nauczycieli. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt że wystawa powstała dzięki ścisłej współpracy z mieszkańcami Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej. Uściślając zaś: osoby bezdomne, korzystające na co dzień z pomocy Domu, podzieliły się swym czasem i pozowały przy wykonywaniu wszystkich tych prac…

W pracowniach szkoły (rzeźbiarskiej, malarskiej, fotograficznej) uczniowie uczą się rzemiosła artystycznego, ale również poprzez kontakt z osobami bezdomnymi poznają świat wartości oraz nabywają wiele umiejętności społecznych. Jest to niewątpliwie miejsce i czas, kiedy każdy z uczniów ma możliwość wypracować własny pogląd na otaczający go świat oraz okazja do zweryfikowania stereotypów, tak często powielanych, a odnoszących się do ludzi zmarginalizowanych. Doświadczenia wypływające z bezpośredniego kontaktu nie z martwą naturą, a naturą człowieka, którego zewnętrzny obraz bardzo często „przeorany” dotychczasowym życiem jest odzwierciedleniem wewnętrznych przeżyć oraz doświadczeń, staje się okazją do uzewnętrznienia przez uczniów empatii, tolerancji oraz szacunku dla życia.

Ale jak pokazały te ostatnie 4 lata – jest ta sytuacja również okazją do doskonalenia umiejętności praktycznych, gdyż bogactwo postaci daje szanse na wyrobienie w sobie wrażliwości oraz nadanie jej realnego kształtu w postaci rzeźby czy rysunku. Tylko taki bezpośredni kontakt pozwala na wypracowanie w przyszłym artyście umiejętności odzwierciedlenia przeżyć widzianych w oczach czy rysujących się na policzkach osób niosących ze sobą duży bagaż niełatwych życiowych doświadczeń.
Wielką natomiast wartością dla osób bezdomnych, uczestniczących w zajęciach, jest poczucie bycia potrzebnym młodzieży, która doskonaląc swój warsztat ma możliwość samorealizacji oraz nieustającego rozwoju. To doznanie dla podopiecznych Domu dla Bezdomnych jest wartością nie do zastąpienia; wartością budującą poczucie własnej wartości. Poświęcając własny czas, osoby uczestniczące w zajęciach inwestują we własną przyszłość, wzmacniają integrację społeczną przełamując izolację wynikającą z negatywnych ocen społecznych, a często również niepełnosprawności fizycznych, ograniczających możliwość innych form kontaktu ze społeczeństwem.
Jak cennym okazał się pomysł zorganizowania wystawy mogą świadczyć słowa osób powracających do naszego Domu; osób, które z nieukrywaną satysfakcją komentowały przebieg spotkania z gośćmi oraz przedstawicielami mediów obecnych na wystawie. Szczególnie warte zapamiętania jest zdanie, które usłyszał p. Zbigniew, mieszkaniec Domu: „Jak to możliwe, że nie można was wyróżnić w tym tłumie? (obecnych na wernisażu – przyp. autora). Przecież wy się niczym nie różnicie…” I słowa p. Zbigniewa: „To było miłe… Warto było pójść…”
Wystawa „Postać z charakterem” będzie dostępna do 16 grudnia 2016 r.

Jerzy Maślanka

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 176 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama