Aktualności

28795852 137688533723301 4155057512267120640 nWolontariuszki Szkolnego Koła Caritas z Tymowej spędziły  cztery dni we Włoszech. Była to nagroda główna ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Caritas Polska. Po ogłoszeniu wyników konkursu był czas niedowierzania, jak to my do Rzymu, do ojca  św. Franciszka? Każda z nas sprawdzała jeszcze kilka razy czy przypadkiem nie zaszło jakieś nieporozumienie. Czas przygotowań to głównie zastanawianie się jak to będzie. Dla niektórych to pierwsza wyprawa zagraniczna. Po otrzymaniu planu wyjazdu od ks. Marka Deca – zastępcy dyrektora Caritas Polska przyszedł czas na pakowanie.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy 5 marca na lotnisku Balice w Krakowie. Pierwsze zdjęcie i hura jesteśmy w samolocie. Włochy przywitały nas ciepłym deszczem. Po dotarciu na miejsce do Residenza Manzon i  krótkim odpoczynku poszliśmy zwiedzać Rzym. Dołączyli do nas dwaj bracia z Syrii Lahoud i Dani. Trzeciego dnia ks. Marcin Szmidt. Naszym pierwszym punktem był plac Piazza del Popolo. Największą uwagę przykuł egipski obeliks stojący na środku placu. Po jednej stronie placu mogliśmy podziwiać Kościół Santa Maria del Popolo oraz kaplica Chigi, a naprzeciwko – dwa kościoły dedykowane Matce Bożej.

Następnie zobaczyliśmy m.in Schody Hiszpańskie oraz Panteon, który jest jedną z najlepiej zachowujących się budowli starożytnego Rzymu. W kopule, która umieszczona jest na Panteonie, znajduje się otwór, który jest jedynym ośrodkiem oświetlającym pomieszczenie. Później, w zakątkach Rzymu, zobaczyliśmy Campo de' Fiori, Fontannę di Trevi oraz Piazza Navona. Po wyczerpującym zwiedzaniu poszliśmy na pyszną włoską pizzę. Wtorek rozpoczęliśmy wspólnym śniadaniem z naszymi gośćmi.  Następnie ruszyliśmy w kierunku Koloseum, gdzie dawniej odbywały się  walki gladiatorów i polowania na dzikie zwierzęta. Mówi się, że w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono wewnątrz budowli. Zaraz po nim zobaczyliśmy Forum Romanum, Piazza Venezia, Teatr Marcellusa oraz najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu - Circus Maximus. Po spacerze udaliśmy się na obiad. Tym razem spróbowaliśmy kolejnego tradycyjnego włoskiego dania - lasagnę. Pełni wrażeń wróciliśmy do mieszkania, aby później wybrać się na pierwsze zakupy pamiątkowe. Dzień trzeci-najważniejszy. Mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Nie ma słów aby opisać jakie uczucia towarzyszyły nam podczas tej audiencji, tym bardziej, że siedzieliśmy w czwartym rzędzie, a jedna z naszych wolontariuszek osobiście rozmawiała z papieżem.  Naszym okrzykiem, którym powitaliśmy papieża były słowa: FRANCISZKA WITA, TYMOWA CARITAS! Cała audiencja była transmitowana przez telewizję TRWAM i na stronie www.ctv.va. W godzinach popołudniowych po pysznym obiedzie zwiedziliśmy Muzeum Watykańskie. Mogliśmy tam zobaczyć kolekcje różnych dzieł sztuki, zebranych przez poszczególnych papieży. Potem podziwialiśmy piękne Ogrody Watykańskie. Czwartego dnia  po śniadaniu udaliśmy się na  Mszę Świętą w języku polskim, która odbyła się przy grobie Jana Pawła II w Kaplicy św. Sebastiana. Potem w pośpiechu udaliśmy się na lotnisko. Szczęśliwi i  zmęczeni wróciliśmy do Tymowej.

Trudno opisać ten wyjazd. Do tej pory jesteśmy jeszcze myślami w Rzymie. Wiemy jedno, taka okazja spotkania z papieżem Franciszkiem dla niektórych była jedyną w życiu. W tym miejscu chciałybyśmy z całego serca podziękować dyrektorowi Caritas Polska ks. Marcinowi Iżyckiemu, zastępcy dyrektora Caritas Polska ks. Markowi Decowi, ks. Marcinowi Szmidt oraz dyrekcji Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Zbigniewowi Pietruszka i ks. Krzysztofowi Majerczakowi za ten wyjazd i wsparcie.

 DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM  ZA WSZYSTKO!!!

 

 

20171115 093818

Przedszkolne Koło Caritas w Jurkowie

15 listopada w Jurkowie k. Czchowa zainaugurowalo swą dzialaność drugie w diecezji Przedszkolne Koło Caritas. W trakcie programu "Muzyka łączy ludzi " 24 przedszkolaków wyraziło chęć włączenia się w…

Pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą

wichura
Caritas Diecezji Tarnowskiej dziękuje tym wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski…

Podziękowania dla Ks. Ryszarda i przywitanie ks. Zbigniewa

DSC 0161
16 września w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych pracownicy placówek Tarnowskiej Caritas…

Chleb za Chleb 2017

chleb za chleb 2017
„Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas",…

Pielgrzymi wsparli chorego Przemka

przemek 2
W siódmym dniu drogi na Jasną Górę pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wsparli finansowo - w czasie Mszy św. w…

KONTAKT

ul. Legionów 30, 
33-100 TARNÓW 
tel. 14/6317320, 14/6317321
fax 14/6317329 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NASZE AKCJE

Program "Gniazdo"

gniazdo

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-02

Wielkanocne Dzieło Caritas

Wielkanocne-Dzielo-Caritas

„Chleb za Chleb”

cheb-za-chleb

Program „SKRZYDŁA”

program-skrzydla

Okno Życia

okno-zycia

Bądź widoczny

badz-widoczny

GOŚCIE ONLIE

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

media

      RDN NOWY SACZ    TGN    RDN MALOPOLSKA    pit format

   

WSPIERAJA NAS A

      logo gold drop 2016brukbet           suret castorama