Święto Caritas

Niedziela Miłosierdzia Bożego - Święto Caritas

zd 160

II Niedziela Wielkanocna jest obchodzona w całym Kościele jako Uroczystość Miłosierdzia Bożego. W ten szczególny dzień "oczyma duszy wpatrujemy się w oczy Miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia oraz światło łaski, którą już po wielekroć otrzymaliśmy i którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny" (Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002).

Niedziela Miłosierdzia Bożego jest równocześnie patronalnym Świętem Caritas. Każdego roku Caritas Diecezji Tarnowskiej, a więc pracownicy placówek prowadzonych przez naszą Caritas oraz wolontariusze Parafialnych Oddziałów Caritas i Szkolnych Kół Caritas dziękują za dar Bożego Miłosierdzia, za istniejące i powstające dzieła Caritas, za ofiarodawców oraz ludzi dobrej woli współpracujących i wspierających akcje charytatywne. To także dzień szczególnej modlitwy w intencji ubogich, chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych, samotnych i starszych.

Uczestniczący w Święcie Caritas odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie biorą udział w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Po zakończeniu Mszy Świętej następuje wręczenie listów dziękczynnych, sygnowanych przez Biskupa Tarnowskiego oraz statuetek „Misericors” osobom i instytucjom zgłoszonym przez dyrektorów placówek, księży proboszczów czy dyrektorów szkół do wyróżnienia; osobom szczególnie zaangażowanym w działalność charytatywną oraz wspierającym tę działalność sponsorom i ofiarodawcom.

medale

Miejscem spotkań i wspólnej modlitwy były następujące parafie naszej diecezji:

• rok 2003 - kościół Miłosierdzia Bożego w Tarnowie
  • rok 2004 - kościół Miłosierdzia Bożego w Brzesku
  • rok 2005 - katedra w Tarnowie
  • rok 2006 - kościół MB Niepokalanej w Nowym Sączu
  • rok 2007 - kościół MB Nieustającej Pomocy w Mielcu
  • rok 2008 - kościół pw. Świętego Pawła w Bochni
  • rok 2009 - kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy
  • rok 2010 - kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
  • rok 2011 - kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie
  • rok 2012 – kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnowie