Bożonarodzeniowe opłatkowe spotkanie czyniących miłosierdzie

18-01 11-50-46Tradycyjnie już – w trzecią sobotę stycznia – przedstawiciele wszystkich placówek Caritas Diecezji Tarnowskiej spotkali się, aby w czasie bożonarodzeniowym połamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

Do kaplicy Hospicjum i DPS w Dąbrowie Tarnowskiej przyjechali dyrektorzy i pracownicy naszej Caritas z całej diecezji. Szczególnie serdecznie zostali powitani nowi pracownicy istniejących placówek oraz wszyscy – na czele z ks. dyrektorem – pracownicy naszego nowego zakładu: Domu Emerytów – Placówki Pielęgnacyjno-Opiekuńczej w Tarnowie.

Podsumowanie akcji wymiany „starych” pieniędzy…

Dnia 31 grudnia 2010 r. zakończyła się w Polsce wymiana pieniędzy sprzed denominacji na obecnie obowiązujące. Na prośbę NBP w akcję tę włączyła się Caritas Polska i Caritas diecezjalne.

Dzięki kilkusetgodzinnej pracy kilkudziesięciu wolontariuszy, głównie z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, kleryków z WSD w Tarnowie, bezdomnych z Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie oraz członków i sympatyków Parafialnych Oddziałów Caritas z parafii bł. Karoliny i Świętej Rodziny w Tarnowie oraz nadzorującego całą pracę, p. Jana S. – udało się dokładnie posegregować i dostarczyć do oddziału NBP w Krakowie ponad 4 tony bilonu oraz kilkadziesiąt kartonów banknotów. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję – zarówno tym, którzy ofiarowali stare pieniądze i tym którzy je do nas dostarczyli, jak i szczególnie tym, którzy je posegregowali i spakowali do transportu oraz zawieźli i własnymi rękami zanieśli do pomieszczeń Banku.

Jubileusz chorych - Światowy Dzień Chorego w diecezji tarnowskiej

16-02 12-12-11Przeżywająca jubileusz 225-lecia istnienia Diecezja Tarnowska włączyła Światowy Dzień Chorego w program najważniejszych jubileuszowych przeżyć. Stąd też udział w nich abpa Zygmunta Zimowskiego – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Główne uroczystości odbyły się w tarnowskiej katedrze, ale wszyscy chorzy mogli w niej uczestniczyć poprzez transmisję diecezjalnego Radia RDN Małopolska.

Rekordowa pomoc Caritas

31-03 13-50-17Najbardziej potrzebujący otrzymali od Caritas Diecezji Tarnowskiej pomoc wartą prawie 30 mln zł. Suma z 2010 roku jest rekordowa. Wolontariusze i pracownicy Caritas wspierali ubogich, chorych, bezdomnych, dzieci i młodzież, a także pomagali powodzianom, którzy stracili niekiedy majątek całego życia.

Ponad 10 mln zł wydano na prowadzenie placówek Caritas, m.in. Hospicjum Św. Br. Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej, Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie czy Zakładu Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Grybowie.
Działalność tych placówek jest wspierana przez NFZ, PEFRON i samorządy. Z tych źródeł w ubiegłym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała kwotę ponad 5 mln 300 tys. zł.