Życie w "Oknie życia"

okna zycia 640x600Pierwsze „Okno Życia” założyła w 1999 r. niemiecka pastorka Gabriele Stangl jako reakcję na dramatyczne wyznanie kobiety, która urodziła dziecko poczęte przez gwałt. W Niemczech funkcjonuje obecnie około 140 Okien, w Czechach blisko 40, we Włoszech, Rosji, Szwajcarii i Belgii oraz na Litwie i Słowacji – po około 10. Dzięki nim setki dzieci zostało ocalonych.

Pierwsze „Okno Życia” w Polsce zostało otwarte w 2006 roku przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Powstało ono z inicjatywy Metropolity Krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Okno to znajduje się w Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39, założonym wiele lat wcześniej przez kardynała Karola Wojtyłę.

Bezdomni przeżywali swoją Wigilię

24 12 09 03 55To już po raz 23 rozbrzmiały kolędy w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej.

W atmosferze radości i oczekiwania, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się m.in. wiceprezydenci Tarnowa: Dorota Krakowska i Henryk Słomka-Narożański, pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego w kaplicy Domu dla Bezdomnych Mężczyzn rozpoczęły się uroczystości związane ze Świętami Bożego Naradzenia. Msza św. przepełniona refleksją wynikającą z tego szczególnego czasu zgromadziła ok. 110 osób, w tym mieszkańców Domu, którzy w dniach poprzedzających świąteczny czas dokładali wszelkich starań, aby przygotować nie tylko swój Dom, ale również swoje serca na oczekiwane przyjście Bożej Dzieciny. Codzienna krzątanina związana z porządkami przeplatała się z rekolekcjami prowadzonymi przez księdza Piotra Grzankę.

Srebrny Jubileusz Caritas Diecezji Tarnowskiej

09 12 11 36 45Początki istnienia Caritas Diecezji Tarnowskiej sięgają końca okresu międzywojennego, kiedy to dnia 1 marca 1937 r. ks. bp Franciszek Lisowski erygował Związek „Caritas” Diecezji Tarnowskiej, zatwierdził jego statut i nadał mu osobowość prawną. Dyrektorem Związku został ks. Karol Pękala, późniejszy Dyrektor Krajowej Centrali Caritas oraz biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Okres II wojny światowej nie tylko nie przerwał działalności tarnowskiej Caritas, lecz mimo trudnych czasów okupacji, jeszcze bardziej ją zintensyfikował. Po wojnie priorytetowym zadaniem Caritas stała się pomoc rodzinom cierpiącym wielką biedę na skutek zniszczeń wojennych.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego z okazji 25-lecia ponownego powołania Caritas Diecezji Tarnowskiej

Drodzy Diecezjanie!

W bogatą historię naszej diecezji znacząco wpisuje się ponad 77 lat istnienia i działalności Caritas Diecezji Tarnowskiej. Została ona erygowana 1 marca 1937 roku przez biskupa Franciszka Lisowskiego. Kiedy w 1950 r. władze komunistyczne rozwiązały Związek Caritas Diecezji Tarnowskiej, jej nieformalna działalność skupiła się w ramach duszpasterstwa dekanalnego i parafialnego. Przełomową datą w najnowszej historii naszej Caritas był dzień 8 grudnia 1989 r., kiedy to po przemianach ustrojowych w Polsce i po 39. latach formalnego niebytu, arcybiskup Jerzy Ablewicz ponownie powołał Caritas Diecezji Tarnowskiej.