Apel o pomoc mieszkańcom Syrii!

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry!

Wszyscy wiemy, jak bardzo cierpi naród syryjski w wyniku wojny domowej. Dramat, jaki przeżywają mieszkańcy, w tym również tamtejsi chrześcijanie, porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale również domaga się działania, a więc zapewnienia uchodźcom żywności, leków, odzieży oraz poczucia minimum bezpieczeństwa. Dlatego też niedziela 6 października br. będzie dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju oraz zbiórki do puszek na rzecz Syrii.


Zbiórka jest odpowiedzią na apel Ojca Świętego Franciszka oraz konkretnym wyrazem solidarności z mieszkańcami Syrii. Caritas Polska we współpracy z Caritas Jordania już drugi rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii i w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej.
W naszej diecezji w pierwszą niedzielę października odbywa się tradycyjna akcja „Chleb za chleb”. W tym roku zostanie ona zrealizowana łącznie ze zbiórką dla Syrii, a ofiary składane przy okazji nabywania „Chlebków Miłosierdzia” proszę włączyć w pomoc dla narodu syryjskiego, jako nasze wsparcie dożywiania dzieci uchodźców.
Wyrażam podziękowanie za gotowość podjęcia aktu miłosierdzia wobec cierpiących i udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI