Srebrny Jubileusz Caritas Diecezji Tarnowskiej

09 12 11 36 45Początki istnienia Caritas Diecezji Tarnowskiej sięgają końca okresu międzywojennego, kiedy to dnia 1 marca 1937 r. ks. bp Franciszek Lisowski erygował Związek „Caritas” Diecezji Tarnowskiej, zatwierdził jego statut i nadał mu osobowość prawną. Dyrektorem Związku został ks. Karol Pękala, późniejszy Dyrektor Krajowej Centrali Caritas oraz biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Okres II wojny światowej nie tylko nie przerwał działalności tarnowskiej Caritas, lecz mimo trudnych czasów okupacji, jeszcze bardziej ją zintensyfikował. Po wojnie priorytetowym zadaniem Caritas stała się pomoc rodzinom cierpiącym wielką biedę na skutek zniszczeń wojennych.
Kiedy w 1950 r. władze komunistyczne rozwiązały Związek – podobnie jak uczyniły to z Caritas kościelną w całej Polsce – Caritas w diecezji tarnowskiej działała nadal w ramach duszpasterstwa dekanalnego i parafialnego. W celu koordynowania działalności dobroczynnej w terenie, powołano do życia Referat Dobroczynności i Rejonowe Opiekunki Charytatywne.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

z okazji 25-lecia ponownego powołania Caritas Diecezji Tarnowskiej

Drodzy Diecezjanie!

W bogatą historię naszej diecezji znacząco wpisuje się ponad 77 lat istnienia i działalności Caritas Diecezji Tarnowskiej. Została ona erygowana 1 marca 1937 roku przez biskupa Franciszka Lisowskiego. Kiedy w 1950 r. władze komunistyczne rozwiązały Związek Caritas Diecezji Tarnowskiej, jej nieformalna działalność skupiła się w ramach duszpasterstwa dekanalnego i parafialnego. Przełomową datą w najnowszej historii naszej Caritas był dzień 8 grudnia 1989 r., kiedy to po przemianach ustrojowych w Polsce i po 39. latach formalnego niebytu, arcybiskup Jerzy Ablewicz ponownie powołał Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom po raz 21!

29 11 14 22 34Około 130 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trafi do parafii diecezji tarnowskiej. Dzięki tej akcji charytatywnej będzie można pomóc najmłodszym z rodzin potrzebujących. „Dziecko sercem rodziny” - to hasło ogólnopolskiej akcji Caritas, która w Adwencie jest organizowana po raz dwudziesty pierwszy.
Ta akcją chcemy pokazać, że to serce musi być gorące, musi bić mocno, musi darzyć miłością i oczekuje na miłość. Wyrazem tej miłości niech będzie nabycie świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i złożenie ofiary, która jest przeznaczona na letni i zimowy wypoczynek dzieci z rodzin potrzebujących. To dzięki tej akcji już podczas najbliższych ferii zimowych, dzieci będą mogły atrakcyjnie spędzić czas.

Bezdomni przeżywali swoją Wigilię

24 12 09 03 55To już po raz 23 rozbrzmiały kolędy w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej.

W atmosferze radości i oczekiwania, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się m.in. wiceprezydenci Tarnowa: Dorota Krakowska i Henryk Słomka-Narożański, pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego w kaplicy Domu dla Bezdomnych Mężczyzn rozpoczęły się uroczystości związane ze Świętami Bożego Naradzenia. Msza św. przepełniona refleksją wynikającą z tego szczególnego czasu zgromadziła ok. 110 osób, w tym mieszkańców Domu, którzy w dniach poprzedzających świąteczny czas dokładali wszelkich starań, aby przygotować nie tylko swój Dom, ale również swoje serca na oczekiwane przyjście Bożej Dzieciny. Codzienna krzątanina związana z porządkami przeplatała się z rekolekcjami prowadzonymi przez księdza Piotra Grzankę.