Wigilia dla seniorów

z6W raz z końcem roku dobiega końca II-ga edycja programu "Na codzienne zakupy" oraz projektu "Senior Caritas", które Caritas Diecezji Tarnowskiej realizowała we współpracy z Caritas Polska. Spotkania przy wigilijnym stole, które odbyły się w Tarnowie 20 grudnia i w Starym Sączu 21 grudnia zgromadziły zarówno uczestników obydwu projektów, jak i wolontariuszy, którzy także, bardzo często są już seniorami, a jednak zapał, chęci i entuzjazm nie pozwalają im pozostawać biernymi.

DZIEŃ WOLONTARIUSZA w pasierbieckiej szkole i parafii

IMG 20191208 WA00001„Ten jest dobry – kto chce być dobry”

5 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu odbył się II Szkolny Dzień Wolontariusza, tym razem pod hasłem: „Ten jest dobry, kto chce być dobry”. Patronem dnia był autor powyższych słów, patron ubogich, bezdomnych i cierpiących, polski zakonnik, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, nazywany „Bratem naszego Boga” – Święty Brat Albert Chmielowski. Organizatorem akcji było Szkolne Koło Caritas pod kierunkiem P. Natalii Wątroby, P. Agnieszki Matląg i P. Danuty Guzik.

Odblaski od Caritas dla Policji

35074e53c46224c836ff259954ac295e L2 tysiące odblasków przekazała Caritas Diecezji Tarnowskiej dla Policji w regionie. Opaski trafią do pieszych, by w okresie jesienno-zimowym byli bardziej widoczni na drodze.

- Mamy nadzieję, że akcja przyczynia się do tego, że piesi są bardziej widoczni, że zmniejsza się liczba wypadków i również w ten sposób ratuje się zdrowie i życie ludzi, którzy uczestniczą w ruchu drogowym - mówi dyrektor Caritas ks. Zbigniew Pietruszka.

- Policja rozda odblaski pieszym podczas różnych spotkań i akcji - dodaje nadkomisarz Sebastian Bąk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. - Kampanie, które prowadzimy to przede wszystkim profilaktyka. Mówimy uczestnikom o tym jak zachowywać się na drodze - podkreśla.

Do noszenia odblasków zachęca ks. Damian Migacz, diecezjalny duszpasterz kierowców. - Akcja jest z myślą o starszych i dzieciach. Odblaski mogą uratować nam życie. Warto je nosić - dodaje.

Tysiąc odblasków trafiło już do tarnowskiej Policji. Natomiast tyle samo opasek dostanie także sądecka Policja.

Tekst z portalu Diecezji Tarnowskiej

Światowy Dzień Ubogich

swiatowy dzien ubogich„Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Ps 9,19)

Ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich przypada w przedostatnią niedzielę roku liturgicznego. W tym roku będzie to 17 listopada.

Figura Matki Bożej Ubogich z belgijskiego sanktuarium maryjnego w Banneux towarzyszyć będzie tegorocznym obchodom Światowego Dnia Ubogich w Watykanie. Zostanie ustawiona przy ołtarzu bazyliki św. Piotra podczas Mszy św. odprawianej przez papieża Franciszka.

Caritas Diecezji Tarnowskiej proponuje dwie akcje związane ze Światowym Dniem Ubogich:

CHLEBKI MIŁOSIERDZIA – akcja  polegająca na rozprowadzaniu w parafii małych chlebków (upieczonych i dostarczonych przez lokalne piekarnie) i zbieraniu przy tej okazji ofiar na pomoc dla ludzi ubogich.

TORBA CHARYTATYWNA – akcja polegająca na rozdaniu (umieszczeniu w widocznym miejscu) tydzień przed Światowym Dniem Ubogich papierowych toreb, które chętni parafianie zabierają a następnie wypełniają artykułami spożywczymi lub przemysłowymi i przynoszą z powrotem do kościoła lub punktu Caritas. Zebrane w ten sposób dary są rozdzielane wśród ubogich przez Parafialny Zespół Caritas.

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Ubogich:

https://www.gosc.pl/doc/5642552.Papiez-Oredzie-na-III-Swiatowy-Dzien-Ubogich