Światowy Dzień Ubogich

swiatowy dzien ubogich„Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Ps 9,19)

Ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich przypada w przedostatnią niedzielę roku liturgicznego. W tym roku będzie to 17 listopada.

Figura Matki Bożej Ubogich z belgijskiego sanktuarium maryjnego w Banneux towarzyszyć będzie tegorocznym obchodom Światowego Dnia Ubogich w Watykanie. Zostanie ustawiona przy ołtarzu bazyliki św. Piotra podczas Mszy św. odprawianej przez papieża Franciszka.

Caritas Diecezji Tarnowskiej proponuje dwie akcje związane ze Światowym Dniem Ubogich:

CHLEBKI MIŁOSIERDZIA – akcja  polegająca na rozprowadzaniu w parafii małych chlebków (upieczonych i dostarczonych przez lokalne piekarnie) i zbieraniu przy tej okazji ofiar na pomoc dla ludzi ubogich.

TORBA CHARYTATYWNA – akcja polegająca na rozdaniu (umieszczeniu w widocznym miejscu) tydzień przed Światowym Dniem Ubogich papierowych toreb, które chętni parafianie zabierają a następnie wypełniają artykułami spożywczymi lub przemysłowymi i przynoszą z powrotem do kościoła lub punktu Caritas. Zebrane w ten sposób dary są rozdzielane wśród ubogich przez Parafialny Zespół Caritas.

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Ubogich:

"Senior Caritas"

senior caritas 3W ramach projektu  „Senior Caritas” nasza diecezjalna Caritas  zorganizowała rekolekcje i warsztaty dla   seniorów, aktywnych wolontariuszy (PZC) oraz tych, którzy z powodu starzenia się, choroby, ubóstwa korzystają z  pomocy i wsparcia w ramach programu „Na codzienne zakupy”. Spotkanie rekolekcyjno-integracyjne odbyło się w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania „Opoka” w Starym Sączu w dniach 7-9 października 2019 r.

Wakacyjna Akcja Caritas

wac 02Blisko 2000 dzieci i młodzieży z 60 wspólnot parafialnych bierze w tym roku udział w wakacyjnym wypoczynku dofinansowanym przez Caritas Diecezji Tarnowskiej.
Wakacyjna Akcja Caritas skierowana jest do dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych, ubogich, niepełnych i dysfunkcyjnych, których rodziców nie stać na sfinansowanie wyjazdu dzieci na wakacyjny wypoczynek.

Uroczystość Odpustowa ku czci Św. Brata Alberta

P6170010Uroczystość Odpustowa ku czci Św. Brata Alberta, która odbyła się 17 czerwca w hospicyjnej Kaplicy w tym roku miała szczególny wymiar bowiem łączyła się z 20-stą rocznicą rozpoczęcia działalności przez Hospicjum i Dom Pomocy Społecznej Św. Brata Alberta Chmielowskiego Caritas Diecezji Tarnowskiej.