POMOC CARITAS DIECEZJI TARNOWSKIEJ W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA
POMOC CARITAS DIECEZJI TARNOWSKIEJ W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA CZ.I
- Bezpośrednia i najważniejsza pomoc dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na pandemię ma miejsce w parafiach. Ponad 450 (w 95 % parafii) parafialnych zespołów Caritas organizuje na miarę swoich możliwości i zapotrzebowania pomoc dla seniorów w zakupie żywności, lekarstw oraz środków czystości. Zespoły współpracują z innymi organizacjami kościelnymi (np. Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Rodzin itp.) oraz samorządowymi (GOPS, MOPS, OSP itp.). W skali diecezji możemy mówić o 4-5 tys. wolontariuszy.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz kilka parafii w diecezji (m.in. Tarnów, Nowy Sącz, Brzesko) prowadzi kuchnie, które wydają posiłki (gorące lub zimne) na wynos dla najbardziej potrzebujących.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej zapewnia dach nad głową oraz posiłki dla ok. 120 bezdomnych, którzy korzystają ze schroniska oraz noclegowni, działających 24 godziny na dobę w Tarnowie. Na tę działalność Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała wsparcie z Caritas Polska w wysokości 25 000 złotych w ramach projektu #PomocDlaSeniora. Należy podkreślić, że 90% bezdomnych to osoby starsze zaliczane do najwyższej grupy ryzyka zarażeniem koronawirusem.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej zabezpiecza na bieżąco wszystkie prowadzone przez nią placówki opiekuńczo-lecznicze (6), w których przebywa na stałe ok. 200 osób z grupy najwyższego ryzyka. Troszczymy się o ich bezpieczeństwo zdrowotne, zapewniamy stałą opiekę medyczną oraz duszpasterską, zabiegamy o regularną aprowizację w środki dezynfekcji, lekarstwa oraz żywność. W ramach prowadzonej przez Caritas Stacji Opieki w Tarnowie średnio w ciągu tygodnia pomoc pielęgniarską otrzymuje 120 osób chorych.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej od początku kwietnia rozpoczyna przekazywanie dla 200 seniorów z całej diecezji (ok. 30 parafii) kart przedpłaconych w ramach akcji Na codzienne zakupy prowadzonej przez Caritas Polska i Jeronimo Martens (właściciel sklepów Biedronka), która to akcja pozwoli do końca roku zaopatrywać się seniorom w produkty spożywcze oraz środki czystości w sklepach Biedronki. W akcji tej uczestniczy też grupa wolontariuszy ze wszystkich wybranych parafii, którzy w obecnej sytuacji (jeśli nie ma najbliższej rodziny) będą dokonywać zakupów dla seniorów.
- Diecezja Tarnowska udostępni swój obiekt w Starym Sączu na ewentualne miejsce kwarantanny dla osób, które będą jej wymagać. Caritas Diecezji Tarnowskiej zapewni temu obiektowi wsparcie w zakupie środków dezynfekcyjnych oraz środków ochrony personalnej.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej zakupi respirator dla jednego ze szpitali w Tarnowie, jeżeli zostanie on przekształcony w szpital jednoimienny ze względu na wzrost liczby zarażonych koronawirusem w województwie małopolskim.
- Diecezjalna Fundacja „Auxilium” uruchomiła specjalną linię telefoniczną Telepomoc, na której będzie można bezpłatnie uzyskać konsultację psychologiczną. Caritas Diecezji Tarnowskiej poniesie część kosztów związanych z funkcjonowaniem tego telefonu.
POMOC CARITAS DIECEZJI TARNOWSKIEJ W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA CZ.II
- Caritas Diecezji Tarnowskiej udziela pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na epidemię koronawirusa przede wszystkim poprzez Parafialne Zespoły Caritas. Znajdują się one w ponad 450 parafiach o obejmują swoim zasięgiem cała diecezję tarnowską. W skali diecezji możemy mówić o 4-5 tys. wolontariuszy zaangażowanych w pomoc potrzebującym. W okresie przedświątecznym większość parafialnych zespołów zorganizowała tradycyjne paczki świąteczne dla osób biednych i samotnych. Nie było w tym roku wspólnych spotkań.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz kilka parafii w diecezji (m.in. Tarnów, Nowy Sącz, Brzesko) prowadzi nadal kuchnie, które wydają posiłki (gorące lub zimne) na wynos dla najbardziej potrzebujących. W skali diecezjalnej mowa tu o ok. 400 posiłkach dziennie.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej zapewnia nadal dach nad głową oraz ciepłe posiłki dla ok. 120 bezdomnych, którzy korzystają ze schroniska oraz noclegowni, działających 24 godziny na dobę w Tarnowie. Na tę działalność Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała pierwszą transzę wsparcia z Caritas Polska w wysokości 25 000 złotych w ramach projektu #PomocDlaSeniora. Transza ta została wykorzystana w całości do początku maja. Należy podkreślić, że 90% bezdomnych to osoby starsze zaliczane do najwyższej grupy ryzyka zarażeniem koronawirusem. Do tej pory nikt z podopiecznych naszego schroniska nie uległ zakażeniu.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej w połowie kwietnia wsparła Dom Pomocy Społecznej w Bochni, który znalazł się w trudnej sytuacji z powodu wykrycia ogniska koronawirusa wśród jego podopiecznych i personelu. Przekazaliśmy temu ośrodkowi środki dezynfekcyjne oraz środki czystości na łączną kwotę prawie 6 000 zł. Caritas nadal zabezpiecza na bieżąco wszystkie prowadzone przez siebie placówki opiekuńczo-lecznicze, w których przebywa na stałe ok. 200 osób z grupy najwyższego ryzyka. W ramach prowadzonej przez Caritas Stacji Opieki w Tarnowie średnio w ciągu tygodnia pomoc pielęgniarską otrzymuje 120 osób chorych.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej przekazała w kwietniu br. 200 seniorom z całej diecezji (ok. 30 parafii) karty przedpłacone w ramach akcji Na codzienne zakupy . W akcji tej uczestniczy także w tym roku grupa wolontariuszy ze wszystkich wybranych parafii, którzy w obecnej sytuacji (jeśli nie ma najbliższej rodziny) dokonują zakupy dla seniorów.
- Diecezja Tarnowska udostępniła swój obiekt w Starym Sączu na miejsce kwarantanny dla osób, które jej wymagają. Obecnie w Ośrodku Opoka przebywa ok. 10 takich osób. Caritas Diecezji Tarnowskiej przekazała temu obiektowi wsparcie w postaci płynu dezynfekcyjnego oraz maseczek.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej podtrzymuje chęć zakupu respiratora dla jednego ze szpitali w Tarnowie, jeżeli zostanie on przekształcony w szpital jednoimienny.
- Diecezjalna Fundacja „Auxilium” uruchomiła specjalną linię telefoniczną Telepomoc, na której można bezpłatnie uzyskać konsultację psychologiczną. Od maja zostały także wprowadzone spotkania osób z konsultantami. Caritas Diecezji Tarnowskiej ponosi część kosztów związanych z funkcjonowaniem tego telefonu i konsultacji.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej podpisała umowę z Zakładem Penitencjarnym w Tarnowie na szycie maseczek ochronnych przez osadzonych. Caritas zakupiła i przekazała na ten cel odpowiedni materiał.