Święta tuż tuż

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Już w tym tygodniu wiele osób potrzebujących, bezdomnych, samotnych zasiądzie do wspólnego stołu, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości zapomnieć choć przez chwilę o codziennych troskach i problemach jakie stawia przed nimi życie. Jest to szczególny czas, wiele organizacji zawłaszcza te które na co dzień towarzyszą tym osobom dokładają wszelkich starań, żeby pomóc nie tylko w stworzeniu świątecznej atmosfery przy okazji świąt, ale również żeby nieść ulgę wykraczającą poza ten okres.

To już kolejny rok, kiedy Caritas Diecezji Tarnowskiej wspólnie z kuchnią Św. Szymona działającą przy Klasztorze OO Bernardynów oraz Kuchnią dla ubogich działającą przy Parafii Św. Rodziny niesie ulgę dla najbiedniejszych mieszkańców Tarnowa. W ramach tych działań między innymi pozyskano między innymi artykuły spożywcze od marki Selgros Cash & Carry której właściciel od wielu lat jest głównym partnerem akcji Wigilia Caritas. Akcji, która w 2022r swym zasięgiem obejmuje 85 miast i 20 000 osób.

Aktualnie w kuchniach trwają prace nad przygotowaniem posiłków i paczek, które zostaną wydane lub dostarczone do najbardziej potrzebujących, a na terenie Schroniska dla osób bezdomnych „Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej” przygotowywana jest wspólna Wigilia dla osób bezdomnych, gdzie przy wspólnym stole posilimy się w czasie tradycyjnej wieczerzy wigilijnej.

Tysiąc odblaskowych opasek trafi do mieszkańców Sądecczyzny

Już po raz kolejny sądecka Policja wspólnie z Caritas Diecezji Tarnowskiej podjęła działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym. Dzięki temu tysiąc odblaskowych opasek zostanie przekazanych mieszkańcom naszego regionu.

WDPD 2022 plakatWigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oznacza nadzieję na lepszy los dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. W ramach 29. edycji akcji odbywającej się pod hasłem: ŚWIECA, KTÓRA TWORZY POLSKĄ WIGILIĘ - Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała 130 tysięcy świec, które zapłoną na wigilijnych stołach.

Środki zebrane dzięki dystrybucji świec zostaną przeznaczone na dofinansowanie wakacyjnego i zimowego wypoczynku dzieci, posiłków dla uczniów w szkołach i świetlicach oraz na wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu. Ponadto 10 groszy, uzyskanych dzięki każdej z wigilijnych świec rozprowadzanych w parafiach, zostanie przeznaczone na dożywianie dzieci w Afryce i Ameryce Południowej. Pozyskane datki trafią m.in. do dzieci w placówkach prowadzonych przez księży salezjanów na Madagaskarze, dzieci z pallotyńskiej parafii w Burkina Faso oraz dzieci z terenów wiejskich w pogrążonej w kryzysie Wenezueli.

Świece będą rozprowadzane w parafiach naszej diecezji od I Niedzieli Adwentu tj. 27 listopada br. Włączmy się w to niezwykłe dzieło. Ten niewielki gest może zmienić cały świat młodego człowieka. Jest on bowiem znakiem solidarności z najmłodszymi, którzy potrzebują pomocy a zapalona na wigilijnym stole Świeca świadczy o naszej miłości i pamięci o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

VI Światowy Dzień Ubogich. Można wypełnić charytatywną torbę

ukier, konserwy, olej, słodycze a także środki czystości – m.in. takie produkty można zapakować do papierowych toreb charytatywnych. Będą one do zabrania w parafiach. Po wypełnieniu ich artykułami, torby należy przynieść do parafii. Akcja odbędzie się z okazji Światowego Dnia Ubogich.