s5 logo

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom już od 30 lat tworzy polską Wigilię. Połączone jest ono z rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która w ciągu lat stała się rozpoznawalnym symbolem Wigilii.

7 Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę 19 listopada będziemy przeżywać 7 Światowy Dzień Ubogich. To dzień, który ma zwrócić naszą szczególną uwagę na potrzeby ludzi ubogich, cierpiących, chorych.

1,5 t. przyborów szkolnych dla dzieci z Syrii i Libanu

1,5 tony przyborów szkolnych zapakowanych w 130 kartonów przekazały Szkolne Koła Caritas Diecezji Tarnowskiej dla dzieci z Syrii i Libanu.

Stary Sącz - Pierwsza tura rekolekcji dla członków Parafialnych Zespołów Caritas

W dniach 6-8 października br. w Domu Pielgrzyma OPOKA w Starym Sączu odbyła się I tura rekolekcji dla wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas.

Spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Charytatywnych

28 września w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach odbyło się doroczne spotkanie Księży Wicedziekanów – Dekanalnych Duszpasterzy Charytatywnych z Biskupem Tarnowskim oraz Zarządem Diecezjalnej Caritas. W trakcie spotkania Ks. Biskup mówił m.in. o potrzebie troski o ludzi starszych i chorych oraz o konieczności włączania młodego pokolenia w charytatywną posługę Kościoła. Dyrektor Caritas  - ks. Zbigniew Pietruszka przedstawił działania Caritas Diecezji Tarnowskiej w bieżącym roku a także omówił zbliżające się akcje i wydarzenia, do udziału których zaprosił wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas. Z kolei ks. Tomasz Janik – Dyrektor Domu Księży im. św. Józefa zwrócił uwagę na konkretne wyrazy braterskiego wsparcia wobec  księży chorych i emerytów w dekanatach.

Spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Charytatywnych
Spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Charytatywnych
Spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Charytatywnych
Spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Charytatywnych
Spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Charytatywnych
Spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Charytatywnych

 

Olesno - Powołanie najliczniejszego SKC w diecezji

27 września w kościele parafialnym w Oleśnie zostało powołane 249 Szkolne Koło Caritas w naszej diecezji. To jak do tej pory najliczniejsze Koło. Tworzy je 95 uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie. Opiekunami Koła zostało trzech nauczycieli, zaś funkcję asystenta kościelnego pełni ks. Michał Pierz.

Przeczytaj więcej:  https://tarnow.gosc.pl/doc/8509172.Najliczniejsze-w-diecezji-tarnowskiej-Szkolne-KoloCaritas?fbclid=IwAR34jasnI3_LjOV61ymlVXr_3Hrj97gbhSqKTLdbqE5TnxoTzuVpYsvumw0
Zobacz fotorelację: https://tarnow.gosc.pl/gal/spis/8508553.Olesno-Powolanie-Szkolnego-Kola-Caritas

 

Zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z Syrii i Libanu

Rozpoczynający się nowy rok szkolny dla wielu rodzin jest wyzwaniem, aby jak najlepiej przygotować wyprawkę szkolną dla swoich dzieci.

W tym roku, w ramach realizowanego przez Caritas Polska programu Szkoła Szkole, pragniemy zaprosić Szkoły do włączenia się w akcję wspierania dzieci z państw ogarniętych kryzysem: Syrii i Libanu. Każda wyprawka szkolna przekazana dzieciom na Bliskim Wschodzie pozwoli na zminimalizowanie problemów i zapewnienie udziału w zajęciach edukacyjnych. 

W związku z powyższym zachęcamy Szkoły, w których działają Szkolne Koła Caritas i Szkolne Koła Wolontariatu do włączenia się zbiórkę przyborów szkolnych .

Zebrane przedmioty prosimy dostarczyć do biura Caritas w Tarnowie przy ulicy Prostopadłej 9a w Tarnowie do 27 października br. (poniedziałek – piątek w godz. 8.00-15.00; w innym czasie – prosimy o pozostawienie ich w Schronisku dla osób bezdomnych, które mieści się w tym samym budynku).

W przypadku braku możliwości dostarczenia przyborów do Tarnowa, prosimy poinformować o tym biuro Caritas  do 20 października, aby w ustalonym terminie pracownik Caritas mógł zgłosić się po przybory.

Na przełomie października i listopada Caritas Diecezji Tarnowskiej przekaże zebrane przybory do Caritas Polska w Warszawie, aby ta z kolei  dostarczyła je transportem lotniczym do Libanu, gdzie będą dystrybuowane do potrzebujących dzieci.

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z biurem Caritas: tel. 14/63173 20, 608 455 936, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Zaproszenie na rekolekcje Parafialnych Zespołów Caritas.

Serdecznie zapraszamy do udziału w  rekolekcjach dla wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie nowych członków PZC. Spotkania formacyjne odbędą się w domu rekolekcyjnym OPOKA w Starym Sączu w dwóch turach:

  • 6-8 października 2023 r. dla wolontariuszy z następujących dekanatów:

Tarnów Południe, Tarnów Zachód, Uście Solne, Wojnicz, Radłów, Szczepanów, Bochnia Wschód, Bochnia Zachód, Brzesko, Żabno, Nowy Sącz Centrum, Nowy Sącz Wschód, Nowy Sącz Zachód, Bobowa, Ciężkowice, Czchów, Grybów, Krościenko, Łącko, Łużna, Krynica, Limanowa.

  • 20-22 października 2023 r. dla wolontariuszy z następujących dekanatów:

Mielec Południe., Mielec Północ., Pilzno, Pustków, Dębica Wschód, Dębica Zachód, Radomyśl Wielki, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska, Tarnów Północ, Tarnów Wschód, Lipnica Murowana, Ołpiny, Piwniczna, Porąbka Uszewska, Ropa, Tuchów, Tymbark, Ujanowice, Zakliczyn, Stary Sącz.

Prosimy, aby z każdej parafii zgłaszać liczbę osób do udziału w rekolekcjach
bezpośrednio w Recepcji OPOKI najpóźniej do 3 października (w przypadku dekanatów mających pierwszy termin) i do 17 października na drugi termin.

Rekolekcje rozpoczynają się w piątek o godz. 17.00, a kończą w południe w niedzielę. Poprowadzi je ks. mgr lic Dawid Włodarczyk – dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Grybowie. Szczegółowe informacje zostały przesłane drogą mailową do wszystkich parafii.

W rekolekcjach można uczestniczyć co roku.

Pomoc poszkodowanym przez nawałnice i podtopienia

Pomoc dla powodzianCaritas Diecezji Tarnowskiej przychodzi z konkretną pomocą osobom poszkodowanym przez różnego rodzaju nawałnice i podtopienia dofinansowując zakup materiałów budowlanych potrzebnych do naprawy budynków mieszkalnych.

Pomoc jest przyznawana na podstawie złożonego w Biurze Caritas wypełnionego wniosku opieczętowanego i zaopiniowanego przez księdza proboszcza. Złożenie wniosku jest równoznaczne z przyjęciem wszystkich zasad związanych z obowiązkiem rozliczenia przyznanej pomocy w formie wskazanej przez Caritas.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości należy kontaktować się z Biurem Caritas: (14) 631 73 20 w dni powszednie od 8.00 do 15.00.

Pobierz wniosek

Wakacyjna Akcja Caritas 2023

W bieżącym roku do biura Caritas Diecezji Tarnowskiej wpłynęło 60 wniosków o dofinansowanie wypoczynku wakacyjnego organizowanego przez parafie dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Mała Wiktoria z Nowego Sącza potrzebuje pomocy

Wikusia Wróbel to 4 miesięczna dziewczynka, która cierpi na SMA 0/1. Choroba dała o sobie znać zaraz po porodzie, była całkowicie wiotka, na szczęście sama oddychała.

XV Zjazd SKC

Już 6 czerwca zapraszamy wolontariuszy, opiekunów i asystentów na XV Zjazd SKC do Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.