s5 logo

Święta tuż tuż

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Już w tym tygodniu wiele osób potrzebujących, bezdomnych, samotnych zasiądzie do wspólnego stołu, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości zapomnieć choć przez chwilę o codziennych troskach i problemach jakie stawia przed nimi życie. Jest to szczególny czas, wiele organizacji zawłaszcza te które na co dzień towarzyszą tym osobom dokładają wszelkich starań, żeby pomóc nie tylko w stworzeniu świątecznej atmosfery przy okazji świąt, ale również żeby nieść ulgę wykraczającą poza ten okres.

To już kolejny rok, kiedy Caritas Diecezji Tarnowskiej wspólnie z kuchnią Św. Szymona działającą przy Klasztorze OO Bernardynów oraz Kuchnią dla ubogich działającą przy Parafii Św. Rodziny niesie ulgę dla najbiedniejszych mieszkańców Tarnowa. W ramach tych działań między innymi pozyskano między innymi artykuły spożywcze od marki Selgros Cash & Carry której właściciel od wielu lat jest głównym partnerem akcji Wigilia Caritas. Akcji, która w 2022r swym zasięgiem obejmuje 85 miast i 20 000 osób.

Aktualnie w kuchniach trwają prace nad przygotowaniem posiłków i paczek, które zostaną wydane lub dostarczone do najbardziej potrzebujących, a na terenie Schroniska dla osób bezdomnych „Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej” przygotowywana jest wspólna Wigilia dla osób bezdomnych, gdzie przy wspólnym stole posilimy się w czasie tradycyjnej wieczerzy wigilijnej.

Tysiąc odblaskowych opasek trafi do mieszkańców Sądecczyzny

Już po raz kolejny sądecka Policja wspólnie z Caritas Diecezji Tarnowskiej podjęła działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym. Dzięki temu tysiąc odblaskowych opasek zostanie przekazanych mieszkańcom naszego regionu.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

WDPD 2022 plakatWigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oznacza nadzieję na lepszy los dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. W ramach 29. edycji akcji odbywającej się pod hasłem: ŚWIECA, KTÓRA TWORZY POLSKĄ WIGILIĘ - Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała 130 tysięcy świec, które zapłoną na wigilijnych stołach.

Środki zebrane dzięki dystrybucji świec zostaną przeznaczone na dofinansowanie wakacyjnego i zimowego wypoczynku dzieci, posiłków dla uczniów w szkołach i świetlicach oraz na wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu. Ponadto 10 groszy, uzyskanych dzięki każdej z wigilijnych świec rozprowadzanych w parafiach, zostanie przeznaczone na dożywianie dzieci w Afryce i Ameryce Południowej. Pozyskane datki trafią m.in. do dzieci w placówkach prowadzonych przez księży salezjanów na Madagaskarze, dzieci z pallotyńskiej parafii w Burkina Faso oraz dzieci z terenów wiejskich w pogrążonej w kryzysie Wenezueli.

Świece będą rozprowadzane w parafiach naszej diecezji od I Niedzieli Adwentu tj. 27 listopada br. Włączmy się w to niezwykłe dzieło. Ten niewielki gest może zmienić cały świat młodego człowieka. Jest on bowiem znakiem solidarności z najmłodszymi, którzy potrzebują pomocy a zapalona na wigilijnym stole Świeca świadczy o naszej miłości i pamięci o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

VI Światowy Dzień Ubogich. Można wypełnić charytatywną torbę

ukier, konserwy, olej, słodycze a także środki czystości – m.in. takie produkty można zapakować do papierowych toreb charytatywnych. Będą one do zabrania w parafiach. Po wypełnieniu ich artykułami, torby należy przynieść do parafii. Akcja odbędzie się z okazji Światowego Dnia Ubogich.