s5 logo

Poświęcenie Sztandaru Caritas

6 kwietnia 2024 r. – w czasie diecezjalnego święta Caritas – Biskup Andrzej Jeż z okazji przypadającej w tym roku  35 rocznicy  reaktywacji Caritas Diecezji Tarnowskiej, poświęcił jej pierwszy w historii sztandar.

OPIS SZTANDARU CARITAS DIECEZJI TARNOWSKIEJ

145919 2024 04 17 03 145919 2024 04 17 01

 


AWERS

Przednia strona sztandaru Caritas przedstawia, umieszczony centralnie, czerwony równoramienny  krzyż z wychodzącymi od niego falistymi promieniami. W krzyż wpisane są białe litery tworzące słowo Caritas układające się w formę serca. Wokół symbolu umieszczony jest napis Caritas Diecezji Tarnowskiej. Poniżej znajduje się herb diecezji tarnowskiej wraz z łacińskim zawołaniem Sub Tuum praesidium. Zarówno widniejący na herbie wizerunek Matki Bożej, jak i napis Pod Twoją obronę podkreśla wymiar maryjny diecezjalnej Caritas.

Po obu stronach herbu zostały umieszczone dwie symboliczne daty: 1937 i 1989. Pierwsza z nich jest rokiem powołania do istnienia Związku „Caritas” Diecezji Tarnowskiej, czyli instytucji, która dała podwaliny pod powstanie Caritas Diecezji Tarnowskiej. Druga data, 1989, oznacza rok reaktywacji instytucji Caritas, rozwiązanej przez władze komunistyczne w roku 1950.

W czterech narożnikach sztandaru znajdują się stylizowane gałązki oliwne z owocami tego drzewa. Symbolizują one zarówno pokojowy, humanitarny charakter działalności Caritas, jak i nawiązują do Chrystusowej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, który pomagając poranionemu człowiekowi „opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem” (Łk 10,34). 

REWERS

Tylna strona sztandaru Caritas przedstawia, w centralnej części, wpisany w okrąg fragment obrazu Adama Chmielowskiego pt.  Ecce Homo. Malarz przedstawił Chrystusa ubiczowanego i ukoronowanego cierniem. Umęczone ciało Jezusa jest obrazem wszystkich ludzkich cierpień. W swojej misji Caritas pochyla się zawsze nad człowiekiem dotkniętym cierpieniem i czyni to jak św. Brat Albert (niestety) nieformalny jeszcze patron wszystkich dzieł charytatywnych w Polsce (od 2020 r. jest patronem pracowników pomocy społecznej w Polsce). Warto zauważyć, że szaty Jezusa na obrazie Chmielowskiego układają się w wielkie serce, a zatem  mogą stanowić nawiązanie do logo Caritas.

Nad wyhaftowanym na sztandarze obrazem Jezusa znajduje się umieszczony półkoliście napis Chrystusowi w ubogich. Jest to tłumaczenie łacińskich słów Christo in pauperibus będących biskupim zawołaniem biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Karola Pękali, który najpierw pełnił funkcję pierwszego dyrektora Związku „Caritas” Diecezji Tarnowskiej, a następnie dyrektora Krajowej Centrali Caritas. Dopełnieniem hasła Chrystusowi w ubogich jest napis umieszczony pod obrazem Wiernie służyć, podkreślający prawdę, że wierna służba ubogim jest równocześnie służbą Chrystusowi, który w nich żyje.

Umieszczony na dole rewersu napis Tarnów A.D.2024 jest datą wydarzenia, które dokonało się 6 kwietnia 2024r.  w Tarnowie, kiedy Biskup Tarnowski Andrzej Jeż poświęcił sztandar i oficjalnie przekazał Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Podobnie jak na pierwszej stronie sztandaru, w narożnikach pola, zostały umieszczone gałązki oliwne. 

DRZEWIEC

Drzewiec Sztandaru, wykonany z ciemnego drewna, został zwieńczony złotym symbolem Caritas. Na drzewcu umieszczono pięćdziesiąt dziewięć ozdobnych złotych gwoździ z imionami i nazwiskami osób zasłużonych dla Caritas Diecezji Tarnowskiej. Na pierwszym miejscu znajduje się Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Na pozostałych gwoździach są wygrawerowane nazwiska dyrektorów Caritas, ich zastępców, a także nazwiska dyrektorów i kierowników istniejących placówek Caritas, głównych księgowych Caritas, sekretarza Zarządu oraz wszystkich księży wicedziekanów, którzy pełnią funkcję dekanalnych duszpasterzy charytatywnych.

Autorem merytorycznego projektu i opisu sztandaru jest ks. Zbigniew Pietruszka

Sztandar wykonała Firma HAFTINA z Piotrkowa Trybunalskiego.