Relacje:
ZJAZDY SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS
W 2006 roku powstało pierwsze w naszej diecezji Szkolne Koło Caritas. Natomiast od 2007 roku dzieci i młodzież spotykają się w czerwcu na kolejnych Zjazdach, organizowanych w rocznicę beatyfikacji Karoliny Kózkówny, która jest patronką SKC Diecezji Tarnowskiej.
Miejscem Zjazdów są co roku inne parafie naszej diecezji; zaś w okrągłe rocznice beatyfikacji Karoliny spotykamy się w Zabawie, gdzie jest jej sanktuarium.
W programie Zjazdów jest zawsze dziękczynno-błagalna Eucharystia, której przewodniczy najczęściej Ks. Biskup, a koncelebrują Księża Asystenci poszczególnych SKC. W czasie modlitwy jest sposobność nas podziękowania dla wyróżniających się Kół. Dyrektorzy placówek, gdzie one działają otrzymują list gratulacyjny sygnowany przez Biskupa Tarnowskiego oraz statuetkę „Fructus Caritatis”. Podobne wyróżnienia wręczane są najbardziej zaangażowanym i kreatywnym Opiekunom SKC.
Na XII Zjazd do sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej przyjechało prawie 1500 uczestników, członków SKC z 60 szkół, z opiekunami, asystentami kościelnymi. Zjazd był okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim zaangażowanym w dzieło chrześcijańskiej caritas. Wolontariusze uczestniczyli w przedstawieniu "Bernadetta" przybliżającym objawienia maryjne sprzed 160 lat a także we Mszy świętej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Stanisława Salaterskiego, który przypomniał nam wszystkim o tym, że miłość jest drogą uczniów Chrystusa i że ona nie zna ograniczeń. Na zakończenie Mszy św. Ks. Biskup wręczył statuetki "Fructus caritatis" SKC z Laskowej, Piwnicznej - Zdroju, Porąbki Uszewskiej, Kadczy i Borzęcina Górnego.
Druga część spotkania – agapa, odbyła się na boisku sportowym przy Publicznej Szkole Podstawowej. Był to czas na posiłek i zabawy z wodzirejami - Imprateam i Przyjaciele. W trakcie radosnego świętowania rozstrzygnięto akcję „Dobro na wagę złotówki”. Pięknie wykonane "czeki" wolontariusze SKC wręczyli dzieciom i rodzicom, których w bieżącym roku szkolnym szczególnie wspierali.
Wszystkim wolontariuszom, opiekunom i asystentom dziękujemy za ofiarną pracę na rzecz potrzebujących i życzymy udanych wakacji.
Czytaj więcej:
http://www.diecezja.tarnow.pl/
https://tarnow.gosc.pl/doc/
Galeria zdjęć:
https://www.flickr.com/
https://tarnow.gosc.pl/gal/
Ponad 1500 uczniów wzięło udział w 11. Zjeździe Szkolnych Kół Caritas Diecezji Tarnowskiej. Miejsce spotkania – kościół bł. Karoliny w Tarnowie - nie było przypadkowe, bo beatyfikowana dokładnie 30 lat temu bł. Karolina jest patronką w diecezji Szkolnych Kół Caritas.
Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Jeż. W homilii powiedział m.in., że „jesteśmy piękni, gdy żyjemy dla innych ludzi, gdy się dla nich poświęcamy, gdy nasze życie jest pełne dobra, miłości, troski o drugiego człowieka. Nasze życie jest piękne, żyjemy pięknie, jeśli żyjemy Ewangelią, jeżeli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej.”
9 czerwca w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbył się X Jubileuszowy Zjazd Szkolnych Kół Caritas Diecezji Tarnowskiej. Uczestnicy spotkania przeszli drogą krzyżową bł. Karoliny w Wał Rudzie. Po zakończonej Drodze Krzyżowej wolontariusze Szkolnych Kół uczestniczyli we Mszy św. w sanktuarium w Zabawie. Liturgii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, który uczestniczył również w Drodze Krzyżowej.
- Niech te trzy słowa: serce, słowo, świadectwo pozostaną w waszej pamięci. Zachęcam was, byście w bardzo osobisty sposób zastanowili się nad tym co nosicie w sercu, w jaki sposób słuchacie Bożego Słowa i w jaki sposób jest w was i realizuje się ta zdolność, by podzielić się z innymi swoją wiarą, dobrocią - mówił w homilii bp Leszkiewicz.
- Bo by wejść do królestwa Bożego trzeba nam zadbać o czyste serce, karmić się na co dzień Bożym słowem i mieć odwagę dzielić się doświadczeniem wiary. Wszelka działalność Kościoła, także Caritas wyrasta z tych trzech rzeczy - powiedział bp Leszkiewicz.
Po Eucharystii specjalne podziękowania i statuetkę Fructus Caritatis za ofiarną pracę odebrali przedstawicie Zespołu Szkół im. św. Jana Pawła II w Zabawie, IV LO i Gimnazjum Nr 10 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tarnowie oraz Szkoły Podstawowej nr 17 w Tarnowie.
Szczególne wyróżnienie otrzymały Emilia Stolarz, Eliza Bilska, Darii Kocik i Dominika Olchawa, które działając w ramach Szkolnego Koła Caritas, dzięki szybkiemu działaniu uratowały życie starszej kobiety.
W czasie spotkania biskup Leszek Leszkiewicz otrzymał z rąk Ks. Dyrektora Ryszarda Podstołowicza legitymację numer 8761 Szkolnego Koła Caritas.
Po Mszy św. odbyła się agapa i zabawa integracyjna z tańcami, które poprowadziła Lilla Sztyler z Imprateam z Brzeska. Chętni mogli też zobaczyć pokaz pracy i sprzętu Placówki Straży Granicznej z Tarnowa. Aby nikomu nie zabrakło siły przygotowano grillowane kiełbaski.
Konkurs na najciekawiej wykonany znak Szkolnego Koła Caritas w poszczególnych kategoriach wygrały: Katolicka Szkoła Podstawowa z Nowego Sącza, Gimnazjum z Łososiny Dolnej oraz Zespół Szkół Technicznych z Mielca.
Spotkanie zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego w drodze na miejscową górę Synaj w intencji Światowych Dni Młodzieży.
Relacje:
Tarnowski Gość Niedzielny
Była modlitwa i integracja z udziałem dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Zjazd rozpoczął się uroczystą Eucharystią w Grybowskiej Bazylice, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, a koncelebrowało ponad 40 kapłanów – asystentów SKC. Ks. Słowik wygłosił także Słowo Boże, w którym przede wszystkim dziękował młodym ludziom za ich wrażliwość na drugiego człowieka i jego potrzeby.
Każdy taki zjazd to czas, gdy młodzi ludzie zaangażowani w wolontariat mogą wspólnie się spotkać, zobaczyć, jak wielką stanowią grupę, poczuć, że ze swoją pasją pomagania nie są sami, że są inni rówieśnicy, którzy także czynią dobro bliźnim. To także czas podziękowania wszystkim opiekunom i uczniom przez cały rok zaangażowanym w wolontariat.
Na wniosek dyrekcji Caritas Diecezji Tarnowskiej, ks. bp Andrzej Jeż przekazał na ręce dyrektorów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie (szkół, gdzie prężnie działają SKC) listy gratulacyjne oraz statuetki „Fructus Caritatis”; podobne wyróżnienie odebrał burmistrz Grybowa – p. Paweł Fyda.
Po Mszy św. uczestnicy spotkania obejrzeli występ przygotowany przez SKC z Laskowej. Mieli także okazję – na zaproszenie burmistrza Pawła Fydy – zwiedzić miasteczko nad Białą. Po południu natomiast spotkali się na agapie i integracji na stadionie „Grybovii”.
W czasie popołudniowego spotkania, oprócz wspaniałej zabawy, dzieci i młodzież ze SKC zapoznała się przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Ważnym zadaniem dla Caritas będzie w tym przygotowaniu projekt „Bilet dla Brata”. Koordynatorami projektu z ramienia Szkolnych Kół zostali Magdalena Bednarek z Tymowej oraz ks. Paweł Ryś posługujący w parafii Zgórsko. Na spotkaniu byli obecni także przedstawiciele Zespołu Diecezjalnego ds. ŚDM – koordynator diecezjalny ks. Paweł Górski oraz Anna Szczepanek odpowiedzialna za Sekcję Wolontariatu, którzy wprowadzili młodzież w temat możliwości zaangażowania się w wolontariat i projekt „BdB”.
Grybowska młodzież wraz z duszpasterzem dekanalnym prowadziła tzw. „biletomat” z gadżetami ŚDM – dochód z cegiełek przeznaczony był na wsparcie projektu „Bilet dla Brata”.
Pełni niezwykłych wrażeń i naładowani do dalszej posługi, młodzi ludzie powrócili do swoich środowisk, umówieni na Jubileuszowy, X Zjazd SKC za rok w Zabawie u bł. Karoliny Kózkówny oraz na spotkania w ramach ŚDM w Krakowie – ze sobą i z papieżem Franciszkiem.
Blisko półtora tysiąca wolontariuszy z całej diecezji przyjechało do Dębicy na VIII Zjazd Szkolnych Kół Caritas. W tym roku do grona 161 szkół dołączyło pierwsze przedszkole – z Niepublicznego Przedszkola „Faustynka” w Mystkowie. Do Dębicy przyjechali przedstawiciele 66 Kół wraz z opiekunami i asystentami.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył i kazanie wygłosił bp Stanisław Salaterski, a koncelebrowało z nim ponad 40 kapłanów – asystentów SKC. Kaznodzieja młodych wolontariuszy nazwał widocznymi aniołami na ziemi. „Ci, którzy czynią dobro, miłość, którzy ratują w potrzebie są jak aniołowie. Tyle, że tacy namacalni, których można zobaczyć, dotknąć.”
Po Komunii ks. Bp. Salaterski otrzymał legitymację SKC o numerze 7465. Potem wręczono na ręce Pani dyr. Bożeny Zielińskiej list gratulacyjny ks. Bpa Andrzeja Jeża oraz statuetkę Fructus Caritatis.
Po Mszy św. młodzieżowa grupa artystyczna „Safo” przedstawiła przepiękny program pt. "Ziarno, gdy dobre, nie pójdzie na marne..." Potem młodzież i dzieci z konkursowymi transparentami „Wdzięczni Bogu za św. Jana Pawła II”, przeszli ulicami Dębicy przed pomnik Świętego, gdzie dziękowano za jego kanonizację. Piękną i chlubną historię miasta Dębicy przedstawił dyr. Muzeum Regionalnego w Dębicy Jacek Dymitrowski. W imieniu pana Burmistrza Pawła Wolickiego uczestników zjazdu przywitał zastępca burmistrza Jerzy Gągała. Przedstawiciele zebranych złożyli pod pomnikiem wiązankę kwiatów. Poszczególne grupy zjazdu odwiedzając po drodze kilka ważnych historycznie miejsc Dębicy dotarły na plac przy Zespole Szkół Zawodowych, gdzie miała miejsce druga – rekreacyjna część spotkania. Dla wszystkich przygotowano posiłek – pyszne kiełbaski z grilla, chleb, drzem i miód oraz zaproponowano ciekawe zabawy prowadzone przez profesjonalnych wodzirejów.
Przy Zespole Szkół przyjmującym uczestników zjazdu posadzona została grusza bł. Karoliny oraz monument z tabliczką następującej treści Grusza bł. Karoliny, 100 lecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózka, 75 lat Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im Jana Pawła II, 30 lecie parafii pw. Miłosierdzia Bożego, VIII Zjazd Szkolnych Kół Caritas, 12.VI.2014 r. Dębica. Ważnym wydarzenie był konkurs na najpiękniejszy baner traktujący o naszej wdzięczności za św. Jana Pawła II. W konkursie wzięło udział 29 szkół, które przygotowały przepiękne banery. Zwyciężyło w kategorii:
- przedszkola – I PKC z Niepublicznego Przedszkola :Faustynka” z Mystkowa
- szkoły podstawowe – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Skrzyszowie
- gimnazja – Zespół Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych im. Jana Pawła II w Łososinie Dolnej
- szkoły ponadgimnazjalne – Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie
- szkoły specjalne – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Mielcu
Na zakończenie zjazdu wręczono listy gratulacyjne ks. Bpa Andrzeja Jeża oraz statuetki Fructus Caritatis trzem panom: Eugeniuszowi Świeradowi, Kazimierzowi Kosoniowi i Kazimierzowi Borkowskiemu z Nowego Sącza, którzy od wielu lat pieką kiełbaski dla wszystkich uczestników zjazdu. W ten sposób chcieliśmy podziękować za ich dar serca i czasu.
Zjazd rozpoczął się Mszą św., której w sanktuarium MB Okulickiej przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Udział w niej wzięło 1246 członków SKC z 70 kół działających w naszej diecezji oraz 70 nauczycieli opiekunów i ponad 50 księży asystentów oraz kilkunastu dyrektorów szkół.
„Każdy dobry czyn przynosi podwójny skutek. Najpierw pomaga potrzebującemu. Jednocześnie jest inwestycją na przyszłość. Chrześcijanin wie, że nie chodzi tylko o przyszłość ziemską” – mówił do zebranych bp Andrzej.
Przypomniał, że działając w Szkolnych Kołach Caritas młodzi mają wpływ na to, jaka będzie ich przyszłość tu na ziemi i w wieczności. „Spotykam wielu młodych ludzi, którzy mówią o sobie, że są smutni, niezadowoleni z życia. Wszystko zasadniczo mają, a jednak nie są szczęśliwi. Podkreślają, że im bardziej myślą o sobie, tym bardziej stają się smutni. Wielu mówi, że wyszło z apatii i smutku dlatego, że zaczęli pomagać innym. To sprawiło, że uwolnili się od swoich problemów, kłopotów, a zaczęli cieszyć się, że mogą troszczyć się o drugiego człowieka” – kontynuował kaznodzieja.
Po Eucharystii Pasterz Kościoła Tarnowskiego otrzymał legitymację członka honorowego SKC nr 4. Wyróżniono też koła, które były najlepsze w konkursie „Sztafeta like it” – SKC z Tymowej oraz SKC z IV LO w Tarnowie. Następnie uczestnicy spotkania zostali podjęci tradycyjnym posiłkiem z grilla, a później wszyscy długo jeszcze świetnie się bawili wraz z zespołem WSD w Tarnowie „Genezareth”.
14 czerwca po raz VI spotkali się wolontariusze Szkolnych Kół Caritas Diecezji Tarnowskiej na Zjeździe w Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach. 1200 wolontariuszy z 45 szkół nie zlękło się częstych w ostatnich dniach deszczów i burz, lecz przybyło na wspólne przeżywanie radości. Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem. Dyrektora Caritas Polska ks. dr Mariana Subocza. Wraz z nim celebrowało Mszę św. 45 kapłanów. Następnie wszyscy przemaszerowali pod Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach, gdzie okolicznościowe słowo do przybyłych skierowali: pan dyrektor mgr inż. Andrzej Burnus i burmistrz Zbigniew Jurkiewicz. Marek Zwolennik dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury przedstawił krótką historię Ciężkowic i malowniczego Skamieniałego Miasteczka.
Kolejnym punktem Zjazdu było zwiedzanie Skamieniałego Miasteczka. Każda grupa miała dotrzeć do losowo wybranego miejsca skorzystać z wiedzy wolontariuszy SKC z Ciężkowic o historii i legendach wylosowanego pomnika przyrody oraz zrobić zdjęcie grupy na jego tle. Po powrocie czekała na wolontariuszy agapa - 180 kg kiełbasy, 400 bochenków chleba miód i drzemy oraz ketchupy i musztardy. O godz. 15.00 wolontariusze przeszli do Sali gimnastycznej , gdzie wodzireje bawili wyśmienicie wszystkich.
W roku jubileuszu 75 lat powołania Caritas Diecezji Tarnowskiej zostało powołane 151 Szkolne Koło, wydano 6432 legitymację co pozwala stwierdzić że w SKC działa około 3000 wolontariuszy a przez 6 lat działania SKC w naszej diecezji przez duchową formację i praktyczną pomoc przeszło ponad 3400 wolontariuszy.
W ramach jubileuszu 225-1ecia diecezji tarnowskiej świętowaliśmy piątą rocznicę powołania pierwszego koła. O godz. 9.30 wolontariusze, opiekunowie i asystenci Szkolnych Kół oraz dyrekcje szkół, w których one działają, zgromadziły się przy domu rodzinnym bł. Karoliny w Wał Rudzie. Kilka minut po godz. 10.00 blisko 1 500 pielgrzymów z ponad 70 szkół ruszyło szlakiem męczeństwa Karoliny, rozważając stacje drogi krzyżowej przygotowane przez asystenta SKC przy Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowie, a poprowadzone przez wolontariuszy z tegoż koła. Pełna skupienia i zadumy modlitwa przygotowała nas do najdoskonalszej modlitwy - Ofiary Eucharystycznej sprawowanej na placu sanktuaryjnym przy kościele w Zabawie. Mszę św. koncelebrowało ponad 50 kapłanów, asystentów SKC, pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Jeża Liturgię przygotowali przedstawiciele pierwszego koła, powołanego 5 łat temu przy Szkole Podstawowej im. Jana Wiktora w Jodłówce w parafii Rzezawa. Po Mszy św. ks. bp Andrzej wręczył list gratulacyjny sygnowany przez biskupa tarnowskiego i dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz statuetkę „Fructus Caritatis" - „Owoc Miłości" dla szkół podejmujących niezwykle owocną współpracę z Caritas Diecezji Tarnowskiej dla dobra i na rzecz potrzebujących. Wyróżnienie otrzymały na ręce dyrekcji: Szkoła Podstawowa im. Jana Wiktora w Jodłówce, Zespół Szkół w Tymowej oraz Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Łącku.
Ze względu na sytuację popowodziową w naszej diecezji, nie odbył się Zarząd Caritas Diecezji Tarnowskiej zachęcał, aby fundusze związane z planowanym wyjazdem przeznaczyć na pomoc powodzianom oraz prosił o zaangażowanie się wszystkich członków SKC w zbiórki żywności, środków czystości oraz innych, niezbędnych dla powodzian rzeczy.
Ponad 1200 młodzieży i dzieci przybyło na starosądeckie błonia. Uroczystość rozpoczęła Msza św. celebrowana na ołtarzu papieskim pod przewodnictwem ks. bpa Wiktora Skworca w otoczeniu księży asystentów SKC. Ksiądz biskup w czasie homilii pytał zgromadzonych: „W jaki sposób możecie czynić trzecie tysiąclecie czasem ludzi świętych?" I podpowiadał odpowiedź: „Przez miłość! To jedyna droga. A tej drodze na imię Caritas! Jest to miłość, która nie myśli o sobie i nie służy sobie, ale myśli o drugich i służy bliźnim. Jest to miłość, która nie szuka dobra dla siebie, ale jest dobrem dla innych". Zwracając się w serdecznych słowach do młodych ludzi podkreślił, że skoro są w SKC, to znaczy, że pragną być świętymi, bo są na drodze ku świętości kochając bliźniego i służąc mu. Tylko ten bowiem, kto kocha bliźniego, tak naprawdę kocha Boga... „Tam gdzie pomagacie, zostawiacie piękny i dobry ślad'- mówił tarnowski pasterz. „Dziękuję wam, że należąc do Szkolnych Kół Caritas tak wiele dajecie siebie innym." Po Mszy św. zostało powołane 100. Szkolne Koło Caritas w diecezji tarnowskiej. Ksiądz biskup wręczył wolontariuszom nowo powołanego kola legitymacje i pobłogosławił ich wolę czynienia dobra w ramach Caritas. Następnie wszystkim u stóp ołtarza zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Po tych modlitewnych chwilach przyszedł czas na zwiedzanie starosądeckiego grodu. Była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności poruszania się przy pomocy mapki. Do zwiedzania wybrano 33 najważniejsze zabytki Starego Sącza. Młodzież z parafii Miłosierdzia Bożego pomagała poszczególnym kołom odnaleźć wskazane na mapie miejsca i przekazać informacje historyczne. Około godz. 14.00 rozpoczęła się przy scenie na błoniach agapa i czas grillowania. Wolontariusze z łąckiego SKC pomagali przy wydawaniu zasponsorowanych dobroci.
Ponad tysiąc wolontariuszy z 73 istniejących kół przybyło, by Panu Jezusowi Przemienionemu w tajemnicy Jego cudownego obrazu w bazylice nowosądeckiej dziękować za wszelkie dobro dokonane w mijającym roku szkolnym, za wszystkich darczyńców Szkolnych Kół oraz za wszystkich podopiecznych, których nawiedzają młodzi ludzie o wielkim sercu. Liturgii Mszy św. przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz. W kazaniu ukazał trzy obrazy przeplatające się w życiu człowieka, szczególnie wolontariusza SKC. Najpierw Caritas, jako oblicze Chrystusa, która tak jak obraz z nowosądeckiej Góry Tabor ukazuje miłość Chrystusa obecnego w dziełach SKC. Drugi to obraz Elizeusza, którym się Bóg opiekuje, a trzeci - postawa patronki SKC, bł. Karoliny, wykonującej proste, codzienne czynności i posługi, za które nazywano ją „aniołem". Po modlitwie był przemarsz na płytę nowosądeckiego rynku i spotkanie z prezydentem miasta, Ryszardem Nowakiem. Tam, po ciepłych słowach prezydenta i wysłuchaniu historii miasta, wszyscy zrobili sobie wspólne zdjęcie upamiętniające II Zjazd SKC. Następnie był czas na zwiedzanie Muzeum Skansenowskiego, gdzie pracownicy skansenu, na czele z Ryszardem Ślusarczykiem, dyrektorem muzeum, niezwykle interesująco ukazywali skarby tego miejsca. Na stadionie obok Miasteczka Galicyjskiego miał miejsce ostatni, radosny punkt programu: występ zespołu „Promyczki Dobra" z Nowego Sącza, przeplatany zabawami prowadzonymi przez wodzirejów z Brzeska - Mariusza i Lillę.
Blisko 1000 przedstawicieli z 40 istniejących wówczas kół spotkało się przy domu rodzinnym bł. Karoliny Kózki w wał Rudzie, aby udać się na drogę krzyżową szlakiem jej męczeństwa. Następnie w Zabawie miała miejsce Msza św. koncelebrowana przez ponad 30 księży- asystentów SKC pod przewodnictwem Ks. Dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej Antoniego Mikruta. Słowo Boże wygłosił ks. Leszek Rojowski, założyciel pierwszych Szkolnych Kół Caritas. On też na zakończenie Mszy św. otrzymał legitymację honorowego członka SKC z numerem 2. Po Mszy św. odbyło się uwspółcześnione przedstawienie pt. Dziewczynka z zapałkami w wykonaniu SKC z Malinia (parafia Chorzelów). Następnie wszyscy otrzymali skromny poczęstunek i zaczął się czas zabawy. Pokazy udzielania pierwszej pomocy i akcji ratunkowych w wykonaniu Służby Maltańskiej z Tarnowa i strażaków z OSP w Zabawie, tańce i śpiewy prowadzone przez wodzirejów, zabawy na dmuchanej zjeżdżalni i trampolinie – to atrakcje, które nie pozwoliły nikomu się nudzić. O godz. 14.30 swoją obecnością zaszczycił zjazd ks. bp Wiktor Skworc. W serdecznych i ciepłych słowach podziękował wszystkim za zaangażowanie i wyraził nadzieję że członkowie SKC są przyszłością Caritas naszej diecezji. Wielka radość towarzyszył zebranym, gdy ks. biskup odbierał legitymację Honorowego Członka SKC z numerem 1. Zakończeniem całego spotkania był koncert ewangelizacyjny w wykonaniu zespołu „Testimonium”.